My World Travel and Event

Zwyczaje Wielkanocne w różnych częściach świata- czyli najważniejsze katolickie święto dookoła globu.

wielkanoc zwyczaje w różnych krajach

Nie wiemy jak Wy, ale my uwielbiamy święta- tą rodzinną atmosferę, palmy, bazie, święconkę, „palenie ognia”, magiczny czas, piękne dekoracje,rezurekcję o 6 rano 😛 malowanie pisanek i wspaniałe jedzenie.

 

Najbardziej kochamy te nasze polskie tradycje, a mamy naprawdę wspaniałe zwyczaje. Mimo to warto też dowiedzieć się jak Wielkanoc świętują mieszkańcy różnych zakątków naszego globu. A może uda się cos przenieść na polski grunt:)

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Oto niektóre zwyczaje związane z Wielkanocą na świecie.

 

AUSTRIACKIE ŚWIĘTA 

W Wielki Czwartek, Wielki Piątkek, Wielką Sobotę, aż do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego młodzi  chłopcy chodzą po okolicy kołacząc  drewnianymi grzechotkami- symbolizującymi dzwony, które poleciały do Rzymu, aby wrócić w Niedzielę Wielkanocną. Gdy ustają dzwony dzieci szukają wielkanocnych koszyczków z łakociami. Żywa jest też tradycja wielkanocnych jarmarków.

BELGIJSKA WIELKANOC

Belgowie niestety nie mają za specjalnie zwyczajów wielkanocnych. Kiedyś poszukiwali w trawie jajek, teraz  trochę „ ułatwili sobie sprawę” 😛 i na potęgę kupują czekoladowe jajka w sklepach.

BIAŁORUSKA WIELKANOC

Dosyć zaskakująco tradycyjnie wygląda Wielkanoc na Białorusi, której przewodzi Aleksander Łukaszenka. Jest to przecież święto katolickie i w kraju w którym znakomitą większość stanowią prawosławni Wielkanoc jest również świętem państwowym, a więc ustawowo wolnym od pracy. Co jeszcze ciekawsze sam prezydent Aleksander Łukaszenka składa białoruskim chrześcijanom życzenia świąteczne, a w radiu i telewizji transmitowane są najważniejsze uroczystości kościelne.

wielkanoc

ŚWIĘTA WIELKIEJ NOCY W BUŁGARII

W Bułgarii żyje ok. 1% ludności deklarującej się jako katolicy. Mimo tego Wielkanoc obchodzona jest uroczyście. Spożywa się pieczone jagnię faszerowane ryżem i rodzynkami,  sałatę, pije się czerwone wino, a na deser serwuje się tradycyjny kołacz z orzechami i rodzynkami, które zdobi się pomalowanym na czerwono jajkiem ( ten sposób malowania również pojawia się np. w Hiszpanii czy Grecji, gdyż kolor czerwony symbolizuje krew Chrystusa i ma przynieść zdrowie i dobrobyt). Tak jak w Polsce dzień Zmartwychwstania Chrystusa poprzedza Wielki Post. W Wielkanoc popularna jest także znana w Polsce zabawa w „stłuczki” czy „ zbitki”- czyli walka jajkami- wygrywa ten, którego jajko się nie zbije lub zbije trochę mniej:D

BRAZYLIJSKIE ŚWIĘTOWANIE

Brazylijczycy również obchodzą Wielki Post, ale zanim on nastąpi świętują podczas karnawału w Rio de Janeiro. W ten sposób symbolicznie żegnają się z mięsem.  Wszak, aby dobrze pościc, trzeba najpierw porządnie się najeść, pobawić i napić się 😛 Brazylijczycy są widać mocno zapobiegliwi i praktyczni.W Brazylii również obchodzi się Niedzielę Palmową, a w Wielkim Tygodniu odbywają się liczne procesje.
Ciekawą tradycją tego regionu jest : „malhaçăo de Judas”. W różnych miejscach ustawione są kukły Judasza, a każdy może je sobie „poobijać” lub spalić. Natomiast w Nova Jeruzalem (replika Jerozolimy  z czasów Chrystusa) w stanie Pernambuco rokrocznie w Wielki Piątek, wystawiane jest Misterium Męki Pańskiej. To ogromne przedsięwzięcie. Teatr zajmuje ponad 100.000 m² ,a w przedstawieniu bierze udział nawet 500 aktorów. Brazylijczycy potrafią więc świętować z rozmachem.

WIELKANOC NA CYPRZE POŁUDNIOWYM

Cypr Południowy zamieszkały jest przez Greków, więc i Święta celebruje się rodzinnie i w duchu greckim. Tak jak u nas, tu także maluje się jajka, z tą różnicą ,że wszystkie są czerwone – jak  krew Zbawiciela, a także symbol pomyślności. Kultywuje się tradycję bitwy „na pisanki” znanej u nas jako „ walka na zbitki”. W Wielki Piątek odbywają się uroczyste procesje, a w Wielką Sobotę pali się ogniska, cyzli podobnie jak w Polsce. Natomiast Msza Rezurekcyjna odbywa się już o północy łączącej Wielką Sobotę z Niedzielą Zmartwychwstania.wielkanoc zwyczaje lifestyle blog

 

CZESKA WIELKANOC

Czesi zamiast palm święcą bazie, a w święta Zmartwychwstania Chrystusa śpiewa się … kolędy:)

W piątek przed Wielką Nocą maluje się pisanki i nabywa się pyszne  baranki z  ciasta biszkoptowego Święta Wielkanocne to w Czechach czas spokoju

i zadumy.Nasi  sąsiedzi również celebrują poniedziałek, kiedy chłopcy polewają swoje koleżanki wodą i smagają je wierzbowymi gałązkami. Trochę inaczej niż w Polsce to polewanie kończy się spotkaniem towarzyskim przy stole zastawionym  pisankami, słodyczami i palenką (tradycyjną wódką ze śliwek , wiśni lub ewentualnie moreli). W nasz rodzimy:) „ Lany Poniedziałek” Czesi raczą się różnymi  alkoholami np.: wyżej wspomnianą Palenką  czy merunką (morelówka). Czechy to „kraj ateistów” więc Wielkanoc ma bardziej świecki charakter- to takie święto wiosny. Nie święci się pokarmów ( oprócz polskiej parafii śi). Idziego w Pradze), nie buduje się grobów Pańskich.

wielkanoc zwyczaje  blog

FILIPIŃSKIE ŚWIĘTOWANIE ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

O filipińskim celebrowaniu Wielkanocy jest głośno, głownie przez świętowanie Wielkiego Piątku w niektórych zakątkach kraju. Tego dnia setki Filipińczyków wychodzi na ulice w procesji  i biczuje swoje ciała aż do krwi. Wielu z nich  pozwala siebie ukrzyżować. To fenomen i przeżycie na skalę światową. Bezkrwawa procesja odbywa się natomiast w Wielki Czwartek. Bierze w niej udział 12 mężczyzn przebranych za apostołów. Następnie rozpoczyna się Msza Święta Wieczerzy Pańskiej z  tradycyjnym chrześcijańskim obrzędem obmywania nóg. Po Mszy Filipińczycy rodzinnie lub w gronie  przyjaciół biorą udział w „Visita Iglesia „. Jest to zwyczaj odwiedzania 7 kościołów( Chrystus na krzyżu wypowiedział 7 słów). W czwartek w wielu domach odprawiana jest także Pabasa (śpiewanie Pasji Chrystusa).

FRANCJA I WIELKANOCNE TRADYCJE. 

Dawno temu Wielkanoc trwała tu 7 dni i celebrowana była z rozmachem. Obecnie Francuzi świętują tylko w niedzielę i poniedziałek. Laickość kultury francuskiej niestety doprowadziła do „obumarcia”  większości chrześcijańskich tradycji i w czasie wielkanocnym urządza się zazwyczaj pikniki lub wyjeżdża na weekend nad morze. Trochę taka nasza majówka.

GRECKIE OBCHODY ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY

Greckie przygotowania  do barwnych świąt trwają cały Wielki Tydzień. We wtorek piecze się słodkie sezamowe bułeczki, którym gospodynie nadają kształt bransolet, czyta się Biblię i jest to dzień poświęcony na modlitwę. W środę Grecy sprzątają domy.Tak jak na Cyprze Południowym, również na kontynencie, w czwartek barwi się jaja na czerwono. W Wielkim tygodniu obowiązuje ścisły post, który zabrania spożywania mięsa i produktów mlecznych. Wielki Piątek to dla Greka dzień żałoby. Nie można wykonywać wtedy żadnych ciężkich prac, jeść słodyczy. W sobotę przed północą odbywa się Msza Święta. Najbardziej podniosłym momentem tego nabożeństwa jest zapalenie „świec Zmartwychwstania”.Poodczas liturgii kapłan przekazuje święty ogień wiernym, a oni  jeden od drugiego odpalają świece. Zgromadzeni w świątyni całują się w policzki mówiąc: Christo Anesti (Chrystus zmartwychwstał). Po mszy wierni wracają do swoich domów i zapaloną świecą malują na drzwiach  znak krzyża. Spożywa się następnie zupę z baranich podrobów doprawioną cytryną, cebulą i koperkiem, zjada się wcześniej pomalowane na czerwono jajka, a także delektuje wielkanocnym słodkim chlebkiem. Same święta obchodzone są uroczyście i bardzo rodzinne.

 

WIELKANOC W STYLU HISZPAŃSKIM

Hiszpanie również potrafią pięknie i z przepychem świętować Wielkanoc, jest ona bowiem najważniejszym świętem w roku. Mimo, że  Hiszpanie to naród uchodzący za wyjątkowo wesoły, to święta Zmartwychwstania Chrystusa  obchodzą bardzo poważnie i możnaby nawet rzec mrocznie.wielkanoc zwyczaje hiszpania

Wiele osób zapewne słyszało o obchodach Wielkiego Tygodnia w Sewilli tzw. Semana Santa. Organizuje się tam podniosłe misterium upamiętniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa .W wielu procesjach bierze udział ponad 60 rywalizujących ze sobą zakonów. Zakonnicy przygotowują pasos( figurki uczestników Drogi Krzyżowej) nawet rok. Bardzo ciekawie też wyglądają: mają na sobie stroje pokutników ze spiczastymi kapturami, ich twarze są zakryte. Jednym z elementów procesji jest samobiczowanie.wielkanoc zwyczaje na świecie

Podobne procesje organizowane są także w Maladze, Murcji, czy Valladolid

Na północy Hiszpanii bicie w bębny w piątek przed Niedzielą Palmową zwiastuje zbliżające się Święta Wielkiej Nocy

W Niedzielę Wielkanocną jest już zupełnie inaczej-naprawdę wesoło: organizuje się pokazy taneczne i przedstawienia teatralne. Widać radość ze Zmartwychwstania Pańskiego.

WIELKANOC W WERSJI LIBAŃSKIEJ

Dzieci walczą jajkami o to, które z nich będzie miało szczęście, aż do następnych świat. Czyli w kolejnym kraju istnieje zabawa w “zbitki”. Piecze się również tradycyjne ciasteczka z daktylami i orzeszkami pistacjowymi tzw „semoliny”

TRADYCJE WIELKANOCNE W NIEMCZECH

wielkanocNasi zachodni sąsiedzi za symbol Wielkanocy obrali sobie zajączka. Zgodnie z tradycją dzieci powinny szukać czekoladowych zajączków i jajek ukrytych przez rodziców w domu , czy ogrodzie. W Niemczech dla odmiany nie maluje się jajek na czerwono,  barwi się je na zielono w Wielki Czwartek. Wielki Piątek natomiast jest tu dniem wolnym od pracy. Po wieczornym nabożeństwie wierni udają się na agapę ( posiłek składający się chleba, wina i wody). Okres Wielkanocny to czas spotkań z przyjaciółmi. I jeszcze jedna miła tradycja. Niemcy na Wielkanoc obdarowują się małymi prezentami.

NORWESKI SPOSÓB ŚWIĘTOWANIA

Norwegowie okres Wielkanocny spędzają raczej na wypadach narciarskich, ale i tutaj nie brakuje symbolicznych pisanek, kurczaczków i króliczków. Chociaż symbolem Świąt Wielkiej Nocy w Norwegii jest : owoc pomarańczy 😛

TRADYCJE WIELKANOCNE W MEKSYKU

W Meksyku Święta Zmartwychwstania Pańskiego to czas zabawy i radości. W Niedzielę Wielkanocną odbywa się prawdziwa fiesta, z rozmachem: pokazy sztucznych ogni, wspólne jedzenie tradycyjnych potraw na świeżym powietrzu, biesiadowanie, a nawet odwiedza się wesołe miasteczka. Tydzień Paschalny- czyli od Lanego Poniedziałku to 7 dni „laby” więc Meksykanie chętnie wyjeżdżają odpocząć nad morze. No któż by nie skorzystał z wypoczynku nad Morzem Karaibskim:P

ŚWIĘTOWANIE PO SZWEDZKU 

Jak mówi stare porzekadło: Co kraj to obyczaj . W Wielkim Tygodniu młodzi Szwedzi przebierają się za wiedźmy i rozdają sąsiadom kartki wielkanocne. Obdarowani rewanżują się „wiedźmom” cukierkami.

WĘGIERSKA WIELKANOC

Węgierscy Panowie mają gest i w Lany Poniedziałek oblewają Panie nie wodą , a perfumami. Kobiety rewanżują się dając im świąteczne jajka lub symbolicznego forinta. Wymiana ciekawa:), a gest ma zapewnić szczęście przez kolejny rok.

WIELKANOC W SŁONECZNEJ ITALII

Miejscem, gdzie duch Świąt Zmartwychwstania Pańskiego wyczuwany jest najmocniej jest oczywiście Watykan. Wiele uroczystości z okresu Wielkiego Postu, ale przede wszystkim Wielkiego Tygodnia transmitowanych jest przez telewizje z całego świata, bo przecież to jedyne miejsce na Ziemi, gdzie rangę uroczystości podnosi sam Papierz. W Niedzielę Palmową odprawia się Msza Męki Pańskiej, przed którą odbywa się poświęcenie palm i uroczysta procesja. Największe znaczenie mają wydarzenia związane z Triduum Paschalnym. W Wielki Czwartek, podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej, Papież myje nogi dwunastu dostojnikom kościelnym, a dzień później w Koloseum odbywa się tradycyjna Droga Krzyżowa. W Niedzielę Wielkanocną , w dniu Zmartwychwstania Chrystusa na placu Św. Piotra odbywa się Msza Święta, podczas której Papież udziela błogosławieństwa Urbi et Orbi – Miastu i światu , a także składa świąteczne życzenia „Nasz Papież” Jan Paweł II składał życzenia, aż w 63 językach. Wielka szkoda, że Papież Franciszek nie kultywuje tej miłej tradycji. U nas w Polsce celebrujemy przede wszystkim śniadanie Wielkanocne, natomiast we Włoszech uroczystym posiłkiem jest wielkanocny, niedzielny obiad. Na przystawkę są jajka ugotowane na twardo, a także salami* czyli ważna jest dla nich inna kiełbasa niż u nas , ale zawsze kiełbasa:P)wielkanoc zwyczaje na świecie

Co ciekawe, w Polsce symbolem Świąt Zmartwychwstania Pańskiego są jajka- symbol życia, a we Włoszech główną rolę gra baranek. Jada się również rosół z baraniny z pierożkami Cappelletti, pieczoną jagnięcinę, baraninę. Na deser u  nas jemy  baby i mazurki, a Włosi spożywają Coulomba- tradycyjne ciasto w kształcie gołębia.Wielu Włochów świętuje ten okres poza miastem korzystając z wolnych od pracy dni.
wielkanoc zwyczaje na świecie tradycja  ciekawe

My uwielbiamy naszą, polską tradycyjną Wielkanoc, ale nie ma co kryć meksykański Tydzień Paschalny i Wypoczynek nad Morzem Karaibskim powinien być absolutnie przeniesiony do naszej tradycji:P