My World Travel and Event

Z przymrużeniem oka- typy polskiego turysty

turysta- podróże -lifestyle-wakacje-morze-góry-jeziora-all inclusive

POLAK ZA GRANICĄ

 

Na początku pragniemy zaznaczyć , by poniższego tekstu nie traktować zbyt poważnie 😛

Ale…wiele osób z branży turystycznej pewnie się zgodzi z większością spostrzeżeń odnośnie naszych rodaków na wakacjach

No właśnie. Lata pracy w turystyce, obserwacji, ale i podróżowania prywatnie zrobiły swoje i pozwoliły wyodrębnić kilka ciekawych typów polskiego turysty :)

Może i Wy odnajdziecie się wśród nich. Tak dla jasności każdy z nas ma po trochu “tego czegoś” z kilku typów. Jak mawiają znawcy życiowych tez: różni ludzie różne potrzeby. Dla każdego coś innego 😉

Zatem do rzeczy:

Zwiedzacz Zorganizowany

 

Uwielbia wycieczki objazdowe i tylko na takie się wybiera. Plażowanie uważa za stratę czasu, bo tyle pięknych miejsc jest do zobaczenia, a czasu tak mało. Zwiedzacz często jest człowiekiem zamożnym , więc może sobie pozwolić na kilka „objazdówek” w roku. Najczęściej na objazdówki wybierają się osoby w średnim wieku i starsze, które niekoniecznie widzą siebie na plaży z drinkiem z palemką w wystrzałowym stroju kąpielowym odsłaniającym wyćwiczone miesiącami ciało, za to przed wyjazdem są znakomicie przygotowani i przeczytali wszystkie przewodniki o danej destynacji. Często też to tzw „pracoholicy” którzy pracują po 12 h dziennie w korporacjach i zapomnieli już, że czasami warto oprócz zwiedzania, które jest naprawdę bardzo wartościowe pozwolić sobie również na odrobinę odpoczynku :) Stąd wiele objazdówek w programy „wrzuca” też 1-2 dni plażowania, aby dać zwiedzaczowi chociaż troszkę odetchnąć 😉 i popracować nad opalenizną.

biuro podróży-wakacje-all inclusive- piękne widoki- za granicą

Już Tu Byłem

To taki typ turysty, który wchodzi do biura podróży i od progu informuje, że nie chce na Majorkę bo w Hiszpanii już był ( czyli jak ktoś był w Warszawie to od podszewki zna Gdańsk 😛 ), a do Bułgarii nie jedzie , bo jego mama  była 30 lat temu i jest nieciekawie, albo co smutne: brudno i  strasznie. Zresztą te opinie z przeszłości są tak krzywdzące jak opinia o Polsce wśród niektórych Amerykanów, którzy sądzą, że  po ulicach białe niedźwiedzie śmigają , a polska wódka to ta z sierpem i młotem na etykiecie. Kiedyś „Już tu byłem” zbierał stempelki w paszporcie i tym sposobem mógł pochwalić się w ilu krajach udało mu się być.  Problem ze stemplami był taki, że tranzyt również pojawiał się wizualnie w paszporcie i teraz kłopot:  jak to liczyć?  Byłem , czy nie w Niemczech,  skoro jechałem przez ten kraj 5 godzin 😛 “Już tu byłem” ma swoje przeciwieństwo w postaci “Zawsze w to samo miejsce” :)

 plażowanie-plaża-wypoczynek-wakacje-urlop-all inclusive-biuro podróży

Ol Ekskiuzmi Na Fulu

Czyli plażing, leżing i imprezing. Jest to taki typ turystów, którzy zazwyczaj wybierają się co roku do Egiptu lub Tunezji i koniecznie na All Inclusive i nie wychodzą poza hotel nawet przez 2 tygodnie- raczej nie jeżdżą na wycieczki fakultatywne, zajmują leżaki przy basenie lub na hotelowej plaży, a wieczorem bawią się w miejscowych dyskotekach, lub barach.

 plaża-wakacje-urlop-odpoczynek-basen

To Żona Kupowała

Wierzcie lub nie , ale jest niewielka grupa turystów, którzy naprawdę nie wiedzą dokąd jadą- nie robi to dla nich zbytniej różnicy. Zazwyczaj wycieczka kupiona jest z oferty last minute. Pojawia się więc taki turysta na lotnisku, aby odebrać gadżety biura podróży, czasami vouchery , czy bilety i … naprawdę nie wie dokąd leci. Gdy spytany, tak dla zagajenia dyskusji przez pracownika biura, dokąd się wybiera, (bo tego dnia biuro x odprawia urlopowiczów do kilku destylacji) zna tylko nazwę hotelu. Nam się takie sytuacje zdarzyły. Ale pozytywnie, że te żony namawiają mężów do ruszenia się z kanap i zwiedzania tego pięknego świata;P

SUPER OFERTY LAST MINUTE-kliknij tutaj

 

Super Zosia Samosia

Jest to typ turysty, który chce zorganizować wszystko sam- oddzielnie przelot najlepiej bukowany kilka tygodni wcześniej ( nawet jeśli  trzeba się 3 razy przesiąść, a linie lotnicze proponują niemalże miejsca poza samolotem :P), oddzielnie hotel, wycieczki na własną rękę. Dbają o atrakcyjne ceny, często wynajmują samochód i zwiedzają okolice. Chcą poznać lokalną ludność, zwyczaje , przesiąknąć danym krajem. Tacy globtroterzy- łowcy okazji .

plaża-urlop-biuro podróży-wakacje-samolotem-allinclusive

Celebryta Super Star

 Tutaj przekrój mamy ogromny – od przemiłych  znanych osobistości, często podróżujących, a więc wiedzących z czym co się jje, takich  które kochają podróże, po celebrytów kochających , ale głównie siebie i my kochać ich musimy taką samą miłością- niestety. Jest to ten typ turysty, który mówi:’ czy pan wie kim ja jestem? Albo co zabawne dzwoni nie –celebryta by poprosić o zniżkę, lepsze warunki , czy cokolwiek innego i informuje , że razem z nim jedzie „ten” pan x- super człowiek dla którego należy wypruć sobie żyły i rozwinąć na lotnisku czerwony dywan. 😛

Wyluzowany Obieżyświat

Typ turysty, który wie doskonale dokąd jedzie, wybiera czesto imprezę pobytową ,plażuje, dobrze się bawi,  ale również wykupuje kilka wycieczek fakultatywnych, żeby poznać region, lub na własną rękę wynajmuje samochód, aby dotrzeć do miejsc niedostępnych dla masowej turystyki. Łączy zatem wypoczynek ze zwiedzaniem- przyjemne z pożytecznym

 plaża-wakacje-urlop-super oferty-last minute- all inclusive

Pomijając te wszystkie umowne typy, turyści dzielą się na tych, którzy  kochają podróże i odkrywanie nowych miejsc , a także tych, dla których szklanka jest zawsze do połowy pusta, piasek za ciemny, jedzenie niedobre, zabytki nieciekawe.

Życzymy zatem byście należeli do tej pierwszej grupy, mieli wiele radości z podróżowania i czerpania z tego zajęcia garściami.

EGZOTYCZNE WAKACJE-kliknij tutaj

 

My widzimy piękno w każdym typie podróżowania- bo cokolwiek nie powodowałoby chęci chwilowej zmiany otoczenia wzbogaca każde życie, chcąc czy nie chcąc każda podróż czegoś uczy, pozwala poznać nowych ludzi, zwyczaje, kulturę.

I na koniec bardzo szczera i miła wiadomość- Polscy turyści naprawdę są dobrze odbierani za granicą. Zdecydowana większość naszych rodaków wykazuje szacunek do kultury, religii, mentalności mieszkańców odwiedzanych krajów. Drobne incydenty naprawdę nie wpłynęły na naszą opinię poza granicami kraju. To Polacy często sami mają o sobie kiepskie zdanie i na siłę próbują utrwalać szkodliwe stereotypy o nas. Lubimy czuć się gorsi- zupełnie niepotrzebnie i bezpodstawnie.  Ale to już temat na inny artykuł :)))