My World Travel and Event

Woda i picie w egzotycznym tranzycie, czyli co robić aby wypoczynku nie przekreśliła choroba

woda zdrowie w podróży

Najczęstszą przyczyną zachorowań wśród podróżnych jest zakażona woda i jedzenie, poprzez które można zarazić się m.in.: biegunką podróżnych, durem brzusznym, poliomyelittis, WZW typu A czy też cholerą.

Zwłaszcza mówimy tutaj o egzotycznych podróżach. Nasze zdrowie na szczęście w tych przypadkach jest w naszych rękach i dużo zależy od naszej odpowiedzialności.

Poniżej zatem kilka wskazówek* jak uniknąć  tych chorób, a z wakacji przywieźć tylko zdrową opaleniznę, piękne wspomnienia i ciekawe pamiątki 😛

*Wskazówki zaczerpnięte z : www.szczepieniadlapodrozujacych.pl

  • Pij wyłącznie wodę butelkowaną lub napoje w puszkach( od siebie dodamy jeszcze, że ideałem by było, aby puszkę, albo przynajmniej jej częśc , która będzie dotykała do ust również przemyć czystą wodą, gdyż puszki są przechowywane  w różnych miejscach, a czasami po magazynach sklepowych biegają rózne zwierzaczki. Tak na marginesie powinno sie to robic również w Polsce, z czego pewnie niewiele osób zdaje sobie sprawę)
  • Upewnij się, że lód został przygotowany z oczyszczonej wody( czasami to zwykła kranówka) Warto też zdawać sobie sprawę, że w niektórych miastach, kurortach woda z kranu jest zdatna do picia i bardzo bezpieczna, ale prosimy nie pić wody z kranu mimo wszystko podczas egzotycznych wycieczek:)
  • Samo filtrowanie nie zawsze gwarantuje, że woda jest bezpieczna do spożycia.
  • Myj zęby, wykorzystując wyłącznie oczyszczoną wodę (dotyczy to zwykle krajów afrykańskich,bardzo egzotycznych podróży, bo flora bakteryjna jest tam zupełnie inna niż u nas. W europejskich kurortach spokojnie myjemy ząbki wodą z kranu, bez stresu kąpiemy się w hotelowych łazienkach)
  • Upewnij się, że jedzenie zostało dobrze przegotowane – w szczególności dotyczyto mięsa i owoców morza. To rada dobra bez względu na jakiej szerokości geograficznej się znajdziecie.
  • Spożywaj gorące potrawy zaraz po ich podaniu, gdyż w miarę jak jedzenie stygnie namnażają się zarazki.
  • Nie kupuj jedzenia od ulicznych sprzedawców oraz niepasteryzowanego nabiału.
  • Nigdy nie jedz surowych owoców morza.
  • Surowe owoce możesz jeść wyłącznie po ich uprzednim, starannym umyciu i obraniu.

biuro podróży agencja turystyczna

Dla ułatwienia oto krótka informacja gdzie występują wymienione choroby, a co za tym idzie należy wykazać się większą czujnością:

Cholera

Choroba występuje w krajach rozwijających się, w Afryce, Azji, Ameryce Południowej i Środkowej. Obecnie cholera najczęściej występuje w postaci epidemii w rejonach o niskim poziomie warunków sanitarnych.

WZW A jest chorobą występującą praktycznie na całym świecie. Podobnie jak w przypadku duru brzusznego ryzyko zachorowania jest wyższe tam gdzie występują złe warunki higieniczne i sanitarne.

Dziki wirus polio występuje endemicznie w krajach takich jak: Afganistan, Pakistan i Nigeria. Do stycznia 2011 r. za kraj endemiczny uznawano również Indie, natomiast od tamtego czasu nie odnotowano żadnego przypadku wystąpienia polio na tym terenie. Oprócz ww. krajów w 2011 r. występowanie dzikiego wirusa notowały wielokrotnie: Czad, Demokratyczna Republika Konga i Angola. Wirus polio jest często przywlekany do krajów, uznawanych za wolne od polio i powoduje tam ogniska zachorowań. Na początku 2012 r. odnotowano epidemie spowodowane importowanym dzikim wirusem polio w Republice Środkowo Afrykańskiej, Nigerze i Chinach.

Dur brzuszny powszechnie występuje w krajach rozwijających się. Za szczególnie zagrożone durem brzusznym uważa się także kraje Afryki Północnej i Zachodniej, niektóre wyspy Indonezji oraz część tropikalnej Ameryki Południowej (przede wszystkim Peru).

Są to rady dotyczące głównie egzotycznych podróży. Nie chodzi tutaj o to, żeby nagle wpaść w panikę, wszystko gotować i nie próbować lokalnej kuchni, a będęc w kurorcie np w Hiszpanii, Grecji, czy Bułgarii gotować wodę do mycia zębów  ( to by było delikatnie mówiąc lekko ekscentryczne, a już napewno zabawne)  Nie szukajmy źródeł zakażenia dengą w Alpach,  eboli na Krecie, czy cholery na Majorce .Co więcej jeśli chodzi o destynacje typowo europejskie jak : Chorwacja, Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Włochy, Portugalia, Czarnogóra, itp itd sami wiecie długo by wymieniać , to nawet grzechem by było nie korzystać z miejscowych restauracji, czy tawern. W większości kurortów jest naprawdę super bezpiecznie, a hotele dbają o najwyższą jakość i bezpieczeństwo sanitarne świadczonych usług , zwłaszcza w dziedzinie gastronomii. Chcemy jedynie uwrażliwić naszych turystów na rozsądek w postępowaniu na urlopie, tak, żeby był on naprawdę udany. Pragniemy zwórcić uwagę, że każdy kraj jest inny i na inny aspekt należy zwrócić uwagę.Rozsądnie jest pamiętać , że odległe od nas kraje egzotyczne wymagają, aby się przygotować do wyjazdu w te rejony. Mowa również o szczepieniach.Dla uspokojenia dodamy, że w ofercie dostępnej dla polskich turystów na kierunkach egzotycznych są sprawdzone hotele.

I taka nasza rada jeśli chodzi o egzotykę. Wybierajcie minimum 3,5*  hotele kiedy podróżujecie korzystając z oferty egzotycznej, wtedy macie pewność, że hotel będzie spełniał europejskie warunki sanitarne. A z doswiadczenia wiemy , że hotele 4* i 5 * są naprawdę dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach i warto decydować się na wyższy standart, aby tylko cieszyć się wypoczynkiem w bajkowej scenerii.

EGZOTYKA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI- kliknij tutaj

 

seszele egzotyka na wyciągnięcie ręki       malediwy wypoczynek na plaży      wietnam zarezerwuj zwiedzanie już dziś