My World Travel and Event

Specjaliści bez dyplomu w natarciu

dieta odchudzanie dietetyk wellness przepisy zdrowie

Czy nie macie wrażenia , że z uwagi na skądinąd świetny trend na zdrowy tryb życia, jak grzyby po deszczu wyrastają samozwańczy specjaliści od dietetyki, trenerzy personalni, ba nawet lekarze bez dyplomu – nazwisk nie podamy , bo to dla nich reklama. Wszak celebrycka zasada mówi: nie ważne jak o nas mówią: dobrze , czy źle- ważne żeby mówili.

O tym, że należy słuchać lakarza z dyplomem jeszcze większość zdaje sobie sprawę , ale już w kwestii innych zawodów medycznych i paramedycznych sprawa się zaczyna dziwnie komplikować.

dieta odchudzanie zdrowie wellness zdrowa dieta odżywianie dietetycy poradnia

Jeśli wasz doradca żywieniowy: dietetyk skończył kurs dietetyki, albo przeczytał kilka książek innych dietetyków i żywieniowców to świetnie , że ubogaca swoją wiedzę, ale nie jest DIETETYKIEM.

Dietetyk to osoba, która ukończyła studia wyższe na jednej z uczelni medycznych czy rolniczychw kraju lub za granicą.. Dodatkowo warto pamiętać, że wielu dietetyków szkoli się DODATKOWO  na studiach podyplomowych na uczelniach medycznych, sportowych i rolniczych, czy np. w Instytucie Żywności i Żywienia.

Jeśli ktoś mianuje siebie dietetykiem, a skończył kurs kilkudniowy, albo korespondencyjny w 2 miesiace, albo co się też zdarza sponsorowany przez firmę z branży spożywczej i produkującej bynajmniej nie dietetyczne produkty, to jest to jakieś nieporozumienie.:)

dieta zdrowie odchudzanie fitness wellness przepisy porady poradnia

Ponadto jeśli któryś ze „specjalistów” wysokiej klasy :) proponuje Wam spektakularne efekty np. odchudzanie w błyskawicznym tempie- odpuście sobie. Wasze zdrowie i portfel na bank na tym ucierpią. Jeśli proponuje Wam “szprycowanie się” wszelkimi możliwymi specyfikami odchudzającymi i używanie koniecznie specjalistycznego sprzętu, drogimi zabiegami- nie tędy droga, uciekajcie gdzie pieprz rośnie.

Ten sam problem dotyczy tzw trenerów personalnych: zwróćcie uwagę , czy któryś z tych trenerów ukończył np. rehabilitację, fizjoterapię czy jakiś kierunek sportowy, lub posiadają certyfikaty do prowadzenia zajęć sportowych, fitness czy zumby. Trenerem nie powinno sie zostawać bez właściwych kwalifikacji- to duża odpowiedzialność, żeby nie “uszkodzić” klienta :)

Absolutnie nie straszymy- bo jest bardzo wielu świetnych specjalistów w obydwu dziedzinach, którzy zyskują grono wielbicieli na faceboooku , twiterze  i mają mnóstwo pacjentów i klientów w swoich gabinetach zarówno wirtualnych jak i stacjonarnych, na siłowniach i w klubach fitness.

Chcemy jedynie zwrócić uwagę, by oddzielać ziarno od plew, nie dać się namawiać na wydawanie fortuny nie potrzebnie, ale najistotniejsze, aby nie pozwolić, by ktoś kto nie ma pojęcia o czym mówi, nie posiada niezbędnych kwalifikacji  zniszczył Wam zdrowie.

zdrowie dieta odchudzanie dietetyka żywienie porady poradnia dietetyk

Na koniec jeszcze jedna rada: wspomagajcie się naturą, korzystajcie z medycyny niekonwencjonalnej- dlaczego nie :), zdrowo się odżywiajcie,wypoczywajcie, korzystajcie z porad prawdziwego dietetyka, ćwiczcie pod okiem wykwalifikowanych trenerów  i nie negujcie z zasady medycyny konwencjonalnej. Wbrew obiegowej , krzywdzącej opinii pewnych środowisk pamiętajcie, że medycyna konwencjonalna również jest w wielu przypadkach bardzo potrzebna, ratuje życie i zdrowie. Jednym słowem postępujmy logicznie, rozsądnie i przede wszystkim kierujmy się radami specjalistów, którzy faktycznie nimi są, a nie osób, które same się nimi okrzyknęły, a ich tezy jeśli nie są szkodliwe to na pewno mocno kontrowersyjne.