My World Travel and Event

Oliwa z oliwek- życiodajne złoto w płynie

oliwa z oliwek

Wszyscy już chyba słyszeli, że dieta mieszkańców krajów Basenu Morza Śródziemnego jest jedną z najzdrowszych, a my śmiało twierdzimy, że nawet najzdrowszym sposobem żywienia.

Na czym polega jej fenomen? Na to zacne miano dieta śródziemnomorska zasłużyła wieloma aspektami. Jednym z nich jest obecność w codziennym jadłospisie oliwy z oliwek.

Cóż takiego ma w sobie ten tłuszcz roślinny, że warto po nią sięgać nie tylko dla zdrowia, ale i dla urody?

Czy wiecie, że oliwę z oliwek wyciska się z  owoców drzewa oliwnego, które przeżywa aż 2000 lat? To chyba świetna rekomendacja na obecność składników odżywczych . Zatem Włosi wiedzą co robią polewając „wszystko” oliwą.

Najistotniejsze przy wyborze oliwy jest, aby kupować pełnowartościową Extra Virgin – z pierwszego tłoczenia na zimno. Zwracajcie również uwagę na butelkę- powinna być ciemna.

Najlepiej spożywać ją na surowo , a do smażenia czy pieczenia używać innych rodzajów oliwy lub innych tłuszczów- znakomicie się do tego nadaje równie wartościowy olej kokosowy.

PORADNIA DIETETYCZNA I WELLNES- PROFESJONALNE PORADY DIETETYCZNE I WELLNESS – kliknij tutaj

 

porady dietetyczne on-line

Oliwa jest znakomitym źródłem kwasów tłuszczowych obniżających poziom cholesterolu frakcji LDL ( czyli tego tzw złego), jednocześnie zwiększając poziom cholesterolu HDL- którego chcemy mieć więcej.

Oliwa z oliwek zawiera  w swoim składzie 2 związki fenolowe: oleuropeinę i oleokantal, które odpowiadają za jej gorzki smak, a dla nas najistotniejsze powinno być, że są to niezwykle silne antyoksydanty. Wymiatają jak szczoteczka wolne rodniki, zapobiegają i walczą z  nowotworami,  cukrzycą  i wszelkimi stanami zapalnymi. Ponadto wciąż trwają badania nad możliwością pozytywnego wpływu oleokantalu w leczeniu choroby Alzheimera – prawdziwej zmory naszych czasów.

oliwa z oliwek zdrowie dieta

Oliwa jest również  bogatym źródłem witamin i składników mineralnych, zwłaszcza  z grupy B, prowitaminy A, witaminy C ( silny przeciwutleniacz) , potasu, magnezu i fosforu

Oliwa z oliwek jest wspaniałym produktem do sałatek, sosów, makaronów- czyli do spożywania :). Nie mniej korzyści przyniesie stosowanie jej zewnętrznie jako nawilżający kosmetyk. Wspaniale sprawdza się do olejowania włosów, jako balsam przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży, czy olejek do masażu antucellulitowego. Oliwa z oliwek nakładana na twarz i szyję nie tylko nawilża, ale i spłyca zmarszczki.

Oliwa z oliwek to prawdziwy skarb dla osób, które dbają o zdrowie i urodę. Warto tylko pamiętać, że jest kaloryczna , więc spożywanie jej hektolitrami może wam pokrzyżować plany wciśnięcia się w ulubiony strój kąpielowy na wakacjach. Ale zapewniamy Was spożywanie jej codziennie z rozsądkiem przyniesie  jedynie same korzyści.

Jak ktoś nie ma pomysłu jak w najprostszy sposób użyć oliwy z oliwek na co dzień , podpowiadamy: pyszna sałatka grecka- Grecy naprawdę wiedzą co jest dobre. Zatem smacznego :)

oliwa z oliwek extra virgin

 

WAKACJE W KRAJACH BASENU MORZA ŚRÓDZIEMNEGO- kliknij tutaj             

 

sagrada-familia barcelona    super sylwetka wyjątkowe wakacje  kuchnia śródziemnomorska