My World Travel and Event

Karmienie piersią -najlepszy prezent dla dziecka i matki

karmienie piersią żywienie niemowląt

Karmienie piersią- najlepszy możliwy wybór dla twojego dziecka

 

Przez lata wokół karmienia piersią narosło tak wiele mitów, że warto je w końcu obalić.

Zgodnie z najnowszą wiedzą, zaleceniami lekarzy pediatrów, dietetyków i specjalistów z zakresu żywienia i zdrowia publicznego najlepszym, najbardziej wartościowym sposobem żywienia niemowląt i małych dzieci jest naturalnie karmienie. Nie ma drugiego takiego pokarmu, który składem i właściwościami dorównywałby mleku kobiecemu.

opinia WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdza: “Zważając na unikalną wartość pokarmu kobiecego oraz naturalne procesy związane z żywieniem człowieka, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby niemowlęta były karmione wyłącznie mlekiem matki do szóstego miesiąca życia. Wyłącznie oznacza w tym wypadku bez dopajania, dokarmiania czym innym niż matczyny pokarm. Jako najbardziej odpowiednie dla prawidłowego rozwoju dziecka uznano karmienie piersią kontynuowane do drugiego roku życia i uzupełniane przez miejscowe produkty żywnościowe”.

opinia World Health Assembly

Ponadto, rezolucja World Health Assembly zaleca, aby karmienie piersią trwało powyżej drugiego roku życia i dłużej. Zazwyczaj i matka i dziecko kończą naturalnie  ( czyli bez przyczyn zewnetrznych, jak np choroba, absolutna koniecznosć pójścia do pracy itp) karmienie ok 3 roku życia dziecka.

WHO, dieta , zdrowie, dietetyk , karmienie piersią

PORADNIA DIETETYCZNA I WELLNESS- KLIKNIJ TUTAJ  

 

Karmienie piersią sprawia, że świat jest zdrowszy i mądrzejszy. Takie wnioski płyną z serii badań zamieszczonych w opiniotwórczym, naukowym czasopiśmie medycznym Lancet.( www.thelancet.com Vol 387 January 30, 2016)   Co więcej okazuje się, że gdyby kobiety karmiły piersią można by uniknąć śmierci ponad 823 000 dzieci i 20 000 matek rocznie, a także zaoszczędzono by ponad 300 mld USD.

Dlaczego?

Korzyści są uniwersalne- zdrowotne i ekonomiczne.

Karmienie piersią odpowiada za mniejszą ilość zakażeń u dzieci, wyższą inteligencję u dzieci, w dużej mierze zapobiega nadwadze i otyłości, a co za tym idzie  chorobom przez nie spowodowanym. Natomiast u matek znacząco obniża ryzyko zachorowania na raka piersi- zmorę dzisiejszych czasów. Jednocześnie naukowcy zwracają uwagę na niepokojący fakt unikania przez niektóre matki karmienia piersią ( z wielu różnych przyczyn), co znacząco odbija się na zdrowiu samych matek, ale przede wszystkim dzieci, a także na sytuacji ekonomicznej opieki zdrowotnej we wszystkich krajach.

mit

Wśród niektórych osób, nie posiadających profesjonalnej wiedzy o fizjologii człowieka panuje mylny pogląd, że mleko matki karmiącej powyżej roku jest bezwartościowe. Jest to  niestety zupełnie pozbawiona sensu i błędna informacja.Organizm kobiety nie działa w ten sposób.

Mleko matki karmiącej swojego ponad rocznego malucha, nawet 3 latka w dalszym ciągu zawiera między innymi: nukleotydy, glikany, czynnik wzrostu, laktoferrynę, lizozym i bardzo liczne przeciwciała. Znacząco podnosi więc odporność dziecku. Natomiast immunoglobuliny sekrecyjnej SigA, która umożliwia różnorodną walkę z wirusami i bakteriami, najwięcej jest nie tylko w siarze, ale też właśnie w okresie odstawiania dziecka od piersi w wieku ok. 3 lat. Dlatego bardzo uzasadnione jest, aby karmić piersią początkujące przedszkolaki, aby nie pozarażały się od ukochanych przyjaciół z muchomorków :)  Ponadto mamy długo karmiące często obserwują, że ich dzieci są bardziej odporne niż rówieśnicy, pewniejsze siebie i bardziej uczuciowe. Naukowcy zwracają również uwagę, że dzieci karmione piersią mają wyższy iloraz inteligencji i osiągają lepsze wyniki w nauce, niz te karmione sztucznie. Co ciekawe istnieje również korelacja z czasem karmienia- im dłużej tym lepiej dziecko rozwija swoje umiejetności intelektualne. Szczególnie istotne jest karmienie piersią dzieci urodzonych przedwcześnie. Karmienie piersią zmniejsza też ryzyko pojawienia się problemów ze zdrowiem psychicznym w przyszłości.

karmienie piersią żywienie niemowląt dieta dietetyk

Nie bez znaczenia pozostaje fakt emocjonalnej więzi matki  i dziecka,  poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza dla dziecka i bliskości dla obojga. Zakończenie procesu karmienia następuje z chwilą, gdy matka i dziecko poczują taką potrzebę i jest to jedynie decyzja tylko tych dwóch osób. Jeśli więc drogie mamy posiadacie “usłużne sąsiadki”, ” wszechwiedzące ciocie i inne specjalistki od wszystkiego, które doradzają Wam zakończenie karmienia, bo mleko jest bezwartościowe, piersi będą zwisać Wam do kolan, a wasza córka lub synek  w przyszłosci będzie niedorajdą zyciową uzależnioną od mamy- nie wierzcie jej :)

Są też tacy, którzy twierdzą ,że dziecka nie należy przytulać,żeby go nie rozpieszczać zanadto :)

Drogie Mamy, same decydujcie o czasie i sposobie karmienia, a jedyna opinia , która Was dotyczy to opinia Waszego malucha, niekoniecznie wyrażona werbalnie.:)

A tym, którzy gorszą się na karmienie piersią mam w miejscach publicznych ( mamy nie pokazują Wam piersi tylko karmią dzieci:) taki szczególik ) radzimy zakup opasek na oczy 😛 :)

karmienie piersią dieta dietetyka wellness maluszki niemowlęta

 

PORADNIA DIETETYCZNA I WELLNESS-KLIKNIJ TUTAJ