My World Travel and Event

Karmienie piersią -najlepszy prezent dla dziecka i matki

karmienie piersią żywienie niemowląt

Karmienie piersią- najlepszy możliwy wybór dla twojego dziecka

 

Przez lata wokół karmienia piersią narosło tak wiele mitów, że warto je w końcu obalić.

Zgodnie z najnowszą wiedzą, zaleceniami lekarzy pediatrów, dietetyków, doradców laktacyjnych i specjalistów z zakresu żywienia i zdrowia publicznego najlepszym, najbardziej wartościowym sposobem żywienia niemowląt i małych dzieci jest naturalnie karmienie. Nie ma drugiego takiego pokarmu, który składem i właściwościami dorównywałby mleku kobiecemu.

opinia WHO

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdza: “Zważając na unikalną wartość pokarmu kobiecego oraz naturalne procesy związane z żywieniem człowieka, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby niemowlęta były karmione wyłącznie mlekiem matki do szóstego miesiąca życia. Wyłącznie oznacza w tym wypadku bez dopajania, dokarmiania czym innym niż matczyny pokarm. Jako najbardziej odpowiednie dla prawidłowego rozwoju dziecka uznano karmienie piersią kontynuowane do drugiego roku życia i dłużej !!!  i uzupełniane przez miejscowe produkty żywnościowe”.

opinia World Health Assembly

Ponadto, rezolucja World Health Assembly zaleca, aby karmienie piersią trwało powyżej drugiego roku życia i dłużej. Zazwyczaj i matka i dziecko kończą naturalnie  ( czyli bez przyczyn zewnetrznych, jak np choroba, absolutna koniecznosć pójścia do pracy itp) karmienie ok 3 roku życia dziecka.

WHO, dieta , zdrowie, dietetyk , karmienie piersią

Średni wiek odstawiania dziecka od piersi wynosi od sześciu miesięcy do pięciu lat. A stwierdzenie, że karmienie piersią poza okresem niemowlęctwa jest w jakikolwiek sposób szkodliwe dla matki lub dziecka, nie ma absolutnie żadnej podstawy medycznej ani naukowej. Jest tak zwaną “mniemanologią stosowaną autorytetów” moralnych, którzy tymi autorytetami nie są. Nadmieniamy, że jest to opinia Academy of Breastfeeding Medicine.

Natomiast American Academy of Family Physicians ( Zatem Lekarze Rodzinni znający sie na rzeczy) uważają, iż naturalne karmienie powinno powoli wygasać od 2 do 7 roku życia!!! To tylko uwarunkowania kulturowe, opinie “specjalistów” od wszystkiego, którzy upatrują w tym coś niestosownego i osób zwyczajnie niedoedukowanych szkodliwe sieją zamęt i nakazują matkom po roku zakończenie karmienia, bo a to mleko niepełnowartościowe, a to dziecko wyrośnie na niedojdę, a to wreszcie o zgrozo, że patrzy na biust mamy. Zaręczamy, że biust mamy dla dziecka nie ma żadnych, ale to żadnych aspektów seksualnych. A jeśli ktoś myśli inaczej, to powinien się zwyczajnie wstydzić i mocno zastanowić nad sobą.

PORADNIA DIETETYCZNA I WELLNESS- KLIKNIJ TUTAJ  

Karmienie piersią sprawia, że świat jest zdrowszy i mądrzejszy. Takie wnioski płyną z serii badań zamieszczonych w opiniotwórczym, naukowym czasopiśmie medycznym Lancet.

( www.thelancet.com Vol 387 January 30, 2016)   Co więcej okazuje się, że gdyby kobiety karmiły piersią można by uniknąć śmierci ponad 823 000 dzieci i 20 000 matek rocznie, a także zaoszczędzono by ponad 300 mld USD.

Dlaczego?

Korzyści są uniwersalne- zdrowotne i ekonomiczne.

Karmienie piersią odpowiada za mniejszą ilość zakażeń u dzieci, wyższą inteligencję u dzieci, w dużej mierze zapobiega nadwadze i otyłości, a co za tym idzie  chorobom przez nie spowodowanym. Natomiast u matek znacząco obniża ryzyko zachorowania na raka piersi- zmorę dzisiejszych czasów. Jednocześnie naukowcy zwracają uwagę na niepokojący fakt unikania przez niektóre matki karmienia piersią ( z wielu różnych przyczyn), co znacząco odbija się na zdrowiu samych matek, ale przede wszystkim dzieci, a także na sytuacji ekonomicznej opieki zdrowotnej we wszystkich krajach.

mit

Wśród niektórych osób, nie posiadających profesjonalnej wiedzy o fizjologii człowieka panuje mylny pogląd, że mleko matki karmiącej powyżej roku jest bezwartościowe. Jest to  niestety zupełnie pozbawiona sensu i błędna informacja.Organizm kobiety nie działa w ten sposób.

Mleko matki karmiącej swojego ponad rocznego malucha, nawet 3 latka w dalszym ciągu zawiera między innymi: nukleotydy, glikany, czynnik wzrostu, laktoferrynę, lizozym i bardzo liczne przeciwciała. Znacząco podnosi więc odporność dziecku. Natomiast immunoglobuliny sekrecyjnej SigA, która umożliwia różnorodną walkę z wirusami i bakteriami, najwięcej jest nie tylko w siarze, ale też właśnie w okresie odstawiania dziecka od piersi w wieku ok. 3 lat. Dlatego bardzo uzasadnione jest, aby karmić piersią początkujące przedszkolaki, aby nie pozarażały się od ukochanych przyjaciół z muchomorków :)  Ponadto mamy długo karmiące często obserwują, że ich dzieci są bardziej odporne niż rówieśnicy, pewniejsze siebie i bardziej uczuciowe. Naukowcy zwracają również uwagę, że dzieci karmione piersią mają wyższy iloraz inteligencji i osiągają lepsze wyniki w nauce, niz te karmione sztucznie. Co ciekawe istnieje również korelacja z czasem karmienia- im dłużej tym lepiej dziecko rozwija swoje umiejetności intelektualne. Szczególnie istotne jest karmienie piersią dzieci urodzonych przedwcześnie. Karmienie piersią zmniejsza też ryzyko pojawienia się problemów ze zdrowiem psychicznym w przyszłości.

karmienie piersią żywienie niemowląt dieta dietetyk

Nie bez znaczenia pozostaje fakt emocjonalnej więzi matki  i dziecka,  poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza dla dziecka i bliskości dla obojga. Zakończenie procesu karmienia następuje z chwilą, gdy matka i dziecko poczują taką potrzebę i jest to jedynie decyzja tylko tych dwóch osób. Jeśli więc drogie mamy posiadacie “usłużne sąsiadki”, ” wszechwiedzące ciocie i inne specjalistki od wszystkiego ( czasami nawet niektórzy mężczyźni próbują decydować za matkę i dziecko) , które doradzają Wam zakończenie karmienia, bo mleko jest bezwartościowe, piersi będą zwisać Wam do kolan, a wasza córka lub synek  w przyszłosci będzie niedorajdą życiową uzależnioną od mamy- nie wierzcie im :)

Są też tacy, którzy twierdzą ,że dziecka nie należy przytulać,żeby go nie rozpieszczać zanadto :) :/

Drogie Mamy, same decydujcie o czasie i sposobie karmienia, a jedyna opinia , która Was dotyczy to opinia Waszego malucha, niekoniecznie wyrażona werbalnie.:)

A tym, którzy gorszą się na karmienie piersią mam w miejscach publicznych ( mamy nie pokazują Wam piersi tylko karmią dzieci:) taki szczególik ) radzimy zakup opasek na oczy 😛 :)

karmienie piersią dieta dietetyka wellness maluszki niemowlęta

 

PORADNIA DIETETYCZNA I WELLNESS-KLIKNIJ TUTAJ