My World Travel and Event

Cypr- wyspa Afrodyty

cypr last minute rezerwacja biuro podróży

Mitologiczna bogini miłości, piękna, pożądania, płodności i kwiatów- Afrodyta wyłoniła się z piany morskiej w okolicach Cypru. Co prawda krąży też nieco inna teoria odnośnie narodzin najpiękniejszej z greckich bogiń mówiąca o tym, że kiedy Kronos uciął Uranosowi genitalia i wrzucił je do morza, a było to również w okolicach Cypru, woda otoczyła białą, gęstą pianą odcięta męskość i z tego powstała Afrodyta. Nam jednakże bardziej przypadł do gustu pierwszy mit. Pomimo, iż w drugiej wersji Afrodyta pływa po morzu w muszli, a po dopłynięciu do brzegów Cypru służą jej piękne Charyfy – boginie wdzięku, piękna i radości to jednak te genitalia jakoś psują tą historię:P

Pomijając, która wersja jest “prawdziwa” Cypr stał się głównym miejscem kultu greckiej bogini. Zdobywa też coraz większą popularność wśród turystów. Rośnie liczba osób, które chcą poznać tą piękną azjatycką wyspę na Morzu Śródziemnym. Jednakże zanim udacie się w podróż warto poznać kilka faktów dotyczących tej destynacji.

Przede wszystkim warto zanotować fakt, iż Cypr należy do dwóch krajów: Turcji i Grecji. Część północna jest turecka, południowa należy do Greków. Co ciekawe stolica wyspy: Nikozja również jest podzielona ( zieloną granicą) i każdy z krajów posiada połowę miasta. Jest to jedyna na świecie stolica, która należy do dwóch państw.

   super oferty last minute-kliknij tutaj           

 

Cypr jest trzecią co do wielkości i najdalej na wschód położoną wyspą na Morzu Śródziemnym (po Sycylii i Sardynii).  Leży u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu.

Polscy turyści będąc obywatelami Unii Europejskiej mogą przekraczać granicę Republiki Cypru do 90 dni na podstawie dowodu osobistego bądź paszportu.

Jednostką monetarną Republiki Cypru od 1 stycznia 2008 roku jest Euro.

Na Cyprze obowiązuje czas środkowoeuropejski, co oznacza ,że po przylocie należy przesunąć zegarki o godzinę do przodu.

cypr

Cypr ma wiele znakomitych miejsc do nurkowania. Największą popularnością cieszy się wrak szwedzkiego promu “Zenobia”. Jest największym zatopionym statkiem na Morzu Śródziemnym dostępnym dla nurków. Znajduje się ok.1400 m od Larnaki, na głębokości 42 m. Jeśli więc nurkowanie to wasz żywioł warto się tam udać.

 

cypr urlop plaża słońce wypoczynek hotel

  Super oferty na lato-kliknij tutaj 

 

Co przywieźć z podróży na Cypr? Sztandarowym souvenirem z Cypru są koronki z Lefkary. Lefkara to miasto w dystrykcie Larnaka. To tam w XV wieku powstało przedsiębiorstwo: „Lefkaritika”które do dziś produkuje cieszące się uznaniem i sławą na całym świecie wyroby koronkarskie. Są tak wyjątkowe, iż w 2009 r. zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. „Lefkaritika”produkuje również piękną, srebrną biżuterię.

Gdy będziecie wypoczywali w tureckiej części warto skusić się na piękne, bogato zdobione dywany. Jeśli wolicie kupić coś mniejszego to można nabyć wszelakiego typu wyroby ceramiczne i garncarskie lub ręcznie haftowane tekstylia.Mekką tego typu pamiątek jest Nikozja.

Zagłębiem słodyczy; owocowych galaretek, migdałów i słodkich wyrobów z winogron jest Pafos- zatem łakomczuchy też znajdą coś dla siebie.

Co jeszcze warto wiedzieć o Cyprze? Co powinno przekonać do odwiedzenia tego zakątka świata?

Słońce świeci tutaj ponad 330!!! dni w roku a temperatura wody wynosi średnio 20 stopni.

cypr rejs hotel wakacje wypoczynek biuro podrózy

Co warto zobaczyć będąc na Cyprze?

pełen zabytków architektonicznych kurort Pafos

półwysep Akamas

Petra Tou Romiou. Miejsce narodzin Afrodyty

Kurion- ruiny starożytnego teatru

Limmasol-urokliwe miasto portowe

Góry Troodos

Klasztor Kykkos

Nikozję z jej zabytkami

Kyrenię z twierdzą i portem

Warto też wspomnieć o cypryjskiej gościnności, przepysznym jedzeniu, wyjątkowym klimacie, czy piaszczystych i zadbanych plażach. Wszystko to sprawa, że Cypr jest wyjątkowo atrakcyjną destynacją.

Nie pozostaje nic innego jak spakować się i lecieć tą wspaniałą wyspę. Niezależnie od tego, czy wybierzecie grecką, czy turecką część Cypru pogoda będzie Was rozpieszczać