My World Travel and Event

Podróż z najsłodszym bagażem- czyli ciężarna w samolocie

ciężarna na wakacjach all inclusive wakacje w ciąży

 

O czym zatem powinna pamiętać ciężarna turystka:

 

* Kontakt z ginekologiem-położnikiem

Pierwsza i najważniejsza sprawa to kontakt ze swoim ginekologiem. Lekarz prowadzący oceni, czy możesz podróżować, jak daleko, w jakim kierunku. Doradzi jak do podróży się przygotować i o czym warto pamiętać.
Nie warto obrażać się na lekarza, gdy zabroni podróży w pierwszym i ostatnim trymestrze- są to najbardziej newralgiczne okresy ciąży, kiedy ryzyko poronienia, odklejenia się łożyska, czy porodu przedwczesnego są największe, a skutki zmiennego ciśnienia odczuwane są najmocniej. W I trymestrze istnieje również potencjalne zagrożenie uszkodzenia płodu przez występujące na lotniskach urządzenia emitujące fale rentgenowskie.
Generalnie za najlepszy okres do podróżowania uchodzi drugi trymestr, a konkretnie między 14 a 27 tygodniem ciąży. Są jednakże schorzenia i dolegliwości, które ujawniają się właśnie wtedy .Warto pamiętać- każda ciąża jest inna, każda pacjentka to zupełnie inna historia, a ciąża to “zjawisko” zmienne:)
Jeśli lekarz wyrazi zgodę, bo czujesz się dobrze, Twoja ciąża przebiega prawidłowo i wyniki badań nie budzą zastrzeżeń przechodzimy do kolejnej sprawy. Generalnie lekarz zabrania najczęściej lotów samolotem w przypadku: ciąży mnogiej, wcześniejszego poronienia, ciąży wysokiego ryzyka lub zagrożonej, współwystępujących dolegliwości układy krążenia.

* Uzyskanie informacji od linii lotniczych

Większość linii lotniczych pozwala kobietom w ciąży na podróż samolotem do 36 tygodnia w ciąży pojedynczej i do końca 28 tygodnia w ciąży mnogiej. Jednakże zalecane jest, aby kobiety po 28 tygodniu ciąży miały przy sobie aktualne zaświadczenie lekarskie, stwierdzające:
– brak komplikacji w przebiegu ciąży
– przewidywaną datę porodu ( trzeba mieć przy sobie książeczkę ciąży)
– ginekolog powinien jednoznacznie stwierdzić, że nie ma przeciwwskazań do odbycia podróży lotniczej przez ciężarną
Na stronie niektórych linii lotniczych można pobrać wzór takiego zaświadczenia lekarskiego.
Ważne! Aktualne zaświadczenie to takie, które zostało wydane zazwyczaj 2-5 dni przed wylotem ( w zależności od przewoźnika).
Nasz rodzimy PLL LOT wymaga zaświadczenia od momentu kiedy ciąża jest widoczna, a Air France czy United Airlines dopiero w 9 miesiącu ciąży. Jako, ze przepisy mogą się zmieniać, każdorazowo przed lotem trzeba je sprawdzić.
Niektórzy przewoźnicy proszą również, aby ciężarna zaopatrzyła się w pończochy uciskowe w celu zmniejszenia ryzyka zakrzepicy.
Niezależnie od powyższych wymogów linii lotniczych, niektóre kraje posiadają swoje własne przepisy odnośnie latania w ciąży. Koniecznie zweryfikujcie te informacje przed wyjazdem.
Ważne! Ciężarna ma obowiązek zapinania pasów dokładnie taki sam jak pozostali pasażerowie. Różnica polega tylko na tym, że pas powinien przebiegać pod brzuszkiem, tak , aby go nie uciskać- niech maluszkowi też będzie wygodnie:)

* Wybór destynacji

Zacznijmy od długości lotu. Nie warto wybierać długich, męczących podróży.
Zaleca się , aby każdy pasażer samolotu wstawał z fotela przynajmniej raz na 30 minut, wykonywał kilka ćwiczeń nóg i rąk, a także pił dużo wody/ Po co to wszystko? Żeby nie dopuścić do zakrzepów, odwodnienia, obrzęków. Tu znowu powrót do poprzedniego punktu- istotne byłoby zasięgnięcie informacji się od lekarza o profilaktykę przeciwzakrzepową.
W przypadku, gdy podróżną jest kobieta w ciąży te zagrożenia są większe. Dlatego zaleca się, aby kobieta w ciąży nie wybierała lotów dłuższych niż 5 h. Więc pole do popisu jest spore. Biorąc pod uwagę to kryterium na pewno Europa jest w zasięgu ręki. W tym czasie dolecimy także m.in do Turcji, Tunezji , czy Egiptu, ale warto się zastanowić, czy to są właściwe kierunku w sezonie wakacyjnym dla kobiety w ciąży.
Temperatury są tam zdecydowanie wyższe, a wręcz niebezpieczne dla ciężarnych , klimat mniej znośny dla spodziewającej sie dziecka, a i opieka medyczna z naszego doświadczenia niestety na niższym poziomie.
Naszym skromnym zdaniem wybierając miejsce wakacyjne warto brać pod uwagę zaplecze medyczne danej destynacji/miejscowości. Zakładamy, ze wszystko będzie w porządku, a wakacje pozwolą naładować akumulatory przed trudami porodu i pierwszymi miesiącami bez snu:). Wychodzimy tylko z założenia-przezorny zawsze ubezpieczony:)
Każdy powinien sam podjąć decyzję, ale warto w ciąży zrezygnować również z krajów o wysokim ryzyku chorób tropikalnych i zakaźnych.
Łatwo sobie zweryfikować o jakie kraje chodzi- wystarczy sprawdzić do jakich krajów potrzebne są szczepienia. Zachęcamy do zajrzenia na stronę: www.szczepieniadlapodrozujacych.pl lub Wojskowego Instytutu Medycznego:
Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej www.medycynatropikalna.pl

ciężarna w samolocie loty samolotem podróze ciąza wakacje urlop

Droga Mamo-Turystko:)

Powyższy artykuł nie ma za zadania wystraszyć, nie musisz położyć się plackiem, żeby oczekiwać na swój cud w bezruchu na swojej sofie i zrezygnować ze wspaniałej przygody jaką jest podróżowanie. Wszak szczęśliwa Mama to szczęśliwe Dziecko.
Jeśli Twoja ciąża przebiega prawidłowo, czujesz się dobrze, Twój lekarz wyraził zgodę na tą konkretną podróż, a linie lotnicze nie widzą przeciwwskazań możesz śmiało podróżować i cieszyć się zwiedzaniem, poznawaniem nowych kultur i próbowaniem lokalnych specjałów.
Chcemy tylko, żebyś świadomie podjęła najlepszą dla Ciebie i Dzidziusia decyzję. Aby Twoje wakacje były piękne. Abyś wypoczęła, wróciła pełna nowej energii. Warto, abyś wiedziała jakie formalności czekają Cię przed wyruszeniem z podróż z “brzuszkiem”. Niech nic niemiłego Cię nie zaskoczy.
Kończąc optymistycznie: często korzystając ze swojego stanu możesz liczyć na lepsze miejsce w samolocie, czy restauracji, nie musisz stać w kolejce do odprawy i w wielu przypadkach możesz liczyć na troskliwszą opiekę stewardess, a nawet “trafić” na fajniejszy pokój w hotelu:)
To tak z naszego turystycznego doświadczenia:)

 

(Informacje formalne na dzień 17.02.2015- każdorazowo należy sprawdzać przepisy linii lotniczych , z którymi wybieracie się w podróż)
Przed każdą podrożą skontaktuj się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Pomimo, że wypoczynek to jeden z najważniejszych aspektów dla przyszłej mamy, a loty samolotem statycznie są najbezpieczniejszym środkiem transportu to w okresie ciąży warto rozważniej planować wakacje.