My World Travel and Event

Barcelona – miasto Gaudiego

sagrada-familia blog

Jednym z naszych ulubionych miast na świecie jest cudowna Barcelona. Kochamy ją nieskrywaną miłością   

Każdy słyszał o jej zabytkach, zwłaszcza o dziełach Antonio Gaudiego- nie ukrywamy naszego ukochanego architekta. Będąc w Barcelonie warto zobaczyć wszystkie miejsca związane z tym wybitnym architektem.

Ale postanowiliśmy przybliżyć Wam to tętniące życiem  miasto jeszcze bardziej przedstawiając garść ciekawostek.

Czy wiecie, że Sagrada Familia ( Świątynia Pokutna Świętej Rodziny) powstaje od 1882 r i nadal nie jest dokończona? Jej ukończenie planowane jest  2026 rok.

Cztery wieże monumentalnej bazyliki Sagrada Familia symbolizują 4 Ewangelistów. Po planowanym ukończeniu dzieła, najwyższa wieża ma mieć 172 m wysokości, co uczynić ma z Bazyliki najwyższą świątynie na świecie.

                   SUPER OFERTY WAKACYJNE- KLIKNIJ TUTAJ

wakacje super oferty biuro podróży

Większość ruchu kolejowego w Barcelonie, została sprowadzona pod ziemię.

Są tacy Katalończycy, którzy twierdzą, że co minutę zdarzają się tutaj 3 wypadki/ stłuczki samochodowe. Szczerze mówiąc nie  sprawdzaliśmy w statystykach, ale ten pogląd daje obraz kierowcy z Barcelony – trochę zwariowanego i nieuważnego. Bezpieczniej jest zatem spacerować po Barcelonie, a jeśli powyższe dane są przesadzone to i tak na pewno przyjemniej się spaceruje po tym pięknym mieście. Az 70% mieszkańców miasta określa siebie jako niezmotoryzowanych. Stąd Barcelona cieszy się 130 hektarami ulic, deptaków i ścieżek.

Warto wiedzieć , że do Barcelony przylgnęła niechlubna łatka „stolicy kieszonkowców”. To też trochę krzywdząca opinia na wyrost, ale należy bardziej uważać. Barcelona przyciąga nie tylko spragnionych słońca, pięknych widoków i fanów piłki nożnej, ale niestety pojawiają się też fani nielegalnego zarobku. Należy zwłaszcza uważać w Park Guell, pod Pałacem Narodowy, przy Tańczących Fontannach- podczas pokazu, czy na La Rambla, gdyż atrakcje turystyczne to miejsca wyjątkowo oblegane, co ułatwia znacznie  “pracę” kieszonkowcom.

parc-guell barcelona wakacje zwiedzanie wypoczynek

Jedną z najbardziej popularnych wśród pieszych ulicą miasta jest Portal de l’Àngel. W ciągu godziny przmieszcza się nią  ok 3500 osób.

Plaże w Barcelonie nie są naturalne. Do 1992 miasto nie miało plaży . Dopiero przed Igrzyskami Olimpijskimi na plażę zaadaptowano poprzemysłowe tereny nadbrzeża. Na miejscu dźwigów, fabryk  i magazynów  pojawiły się luksusowe hotele, restauracje i bary. Plaża ma długość około 4 km i usypano ją z piasku morskiego. Nikt, kto o tym nie wie nawet nie zauważy, że przepiękna plaża nie jest dziełem natury,  a człowieka.

Mieszkańcy Barcelony bardzo hucznie świętują dzień świętego Grzegorza. Zgodnie z tradycją wszyscy obdarowują się różami i książkami. 23 kwietnia jest Międzynarodowym Dniem Książki

(decyzją UNESCO)  właśnie ze względu na barcelońskie święto;)

Najstarszą dzielnicą miasta jest Barri Gotic. Historia niektórych budynków sięga czasów imperium rzymskiego. Jeszcze więcej budowli pochodzi ze średniowiecza.

Czy wiecie , że Barcelona ma „ swoje” Muzeum  Madame Tussauds? W Museu de Cera, bo o nim mowa można zobaczyć naturalnej wielkości figury woskowe przedstawiające znane osobistości świata sportu, filmu czy polityki.

A teraz przejdźmy do DUMY KATALONII  Czy wiecie , że Stadion FC Barcelona- Cam Nou  jest największym stadionem świata, będącym w posiadaniu prywatnego właściciela.? Stadion może pomieścić 99 354 kibiców. Ponadto ciekawostką jest ,że pierwszy mecz na stadionie FC Barcelona rozegrała z Legią Warszawa.

fc-barcelona bilety

Barcelona kryje w sobie wiele tajemnic. Warto więc poznawać je podróżują i odkrywając je osobiście. Naprawdę gorąco polecamy.

 

GORĄCE OFERTY LAST MINUTE- KLIKNIJ TUTAJ

podróże super okazje last minute  podróze  last minute oferty  podróże rajskie malediwy